8.9 C
New York
streda, 19 júna, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Čile odhlasovalo skrátenie pracovného týždňa, ľudia vraj majú byť „oddýchnutí a šťastní“

  12.4.2023 (SITA.sk) – Zákonodarcovia v juhoamerickom štáte Čile v utorok drvivou väčšinou schválili návrh zákona o skrátení pracovného týždňa zo 45 na 40 hodín počas piatich rokov.

  Opatrenie prešlo dolnou komorou parlamentu v pomere 127:14. Očakáva sa, že prezident Gabriel Boric, ktorý nastúpil do úradu v marci minulého roka a skrátenie pracovného týždňa mal vo svojom predvolebnom programe, prijatú legislatívu podpíše do 1. mája.

  Po podpise prezidenta budú zákon uplatňovať v troch etapách. Počas prvého roka sa pracovný týždeň skráti na 44 hodín, v treťom roku na 42 hodín a v piatom roku na 40 hodín. Zamestnávatelia budú mať možnosť skrátiť pracovný čas v predstihu.

  Zákon má umožniť čílskym pracovníkom, aby boli „oddýchnutí a šťastní“, uviedla opozičná poslankyňa Emilia Schneiderová. Čile už druhýkrát skrátilo pracovný týždeň. Prvýkrát to bolo v roku 2005, keď ho skrátili zo 48 na 45 hodín.

  Viac k témam: Pracovný čas, Skrátený pracovný čas
  Zdroj: SITA.sk – Čile odhlasovalo skrátenie pracovného týždňa, ľudia vraj majú byť „oddýchnutí a šťastní“ © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.