8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Čepček navrhne zákaz predaja alkoholických nápojov na čerpacích staniciach a v predajných automatoch

  9.4.2023 (SITA.sk) – Plénum Národnej rady SR by na májovej parlamentnej schôdzi malo rokovať o novele zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb, novele zákona o reklame a novele zákona o mediálnych službách z dielne nezaradeného poslanca Martina Čepčeka.

  Znížená dostupnosť alkoholu

  Vzhľadom na množstvo dopravných nehôd, na ktorých sa podieľa aj konzumácia alkoholických nápojov, navrhuje zákaz ich predaja na čerpacích staniciach, v prevádzkach na diaľničných odpočívadlách, parkoviskách alebo v ich bezprostrednej blízkosti.

  Zároveň sa má zakázať predaj alkoholických nápojov prostredníctvom predajných automatov a s výnimkou piva a vína prostredníctvom donáškovej služby. Podľa Čepčeka to zabezpečí zníženie dostupnosti alkoholických nápojov.

  Doplňujúce návrhy Čepčeka

  Poslanec ďalej navrhuje v rámci ochrany maloletých zákaz predaja alebo ponúkania alkoholu neplnoletými osobami okrem prípadov, keď je takáto činnosť súčasťou ich sústavnej prípravy na budúce povolanie. Taktiež navrhuje zákaz predaja, výroby a dovozu hračiek napodobňujúcich tvar a vzhľad obalu alkoholických nápojov.

  Na Slovensku má podľa odhadov 400-tisíc obyvateľov problém s nadmernou konzumáciou alkoholu. Tá môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia, narušenie vzťahov či rozpad rodín. Alkohol výrazným spôsobom prispieva k dopravnej nehodovosti. Každoročne sú evidované stovky dopravných nehôd, pri ktorých bol zistený alkohol u vinníka nehody,“ uviedol Čepček v návrhu.

  V neposlednom rade navrhuje zakázať reklamy na alkoholické nápoje, keďže ich účelom je podľa Čepčeka zvyšovanie predaja alkoholických nápojov, s čím je nevyhnutne spojené aj zvyšovanie ich spotreby. Zároveň chce obmedziť mediálnu komerčnú komunikáciu na hazardné hry a zakázať vysielanie reklamného oznamu a telenákupu na alkoholické nápoje.

  Viac k témam: Alkohol, Alkohol za volantom, Čerpacie stanice, Hazardné hry, nehodovosť, Novela zákona
  Zdroj: SITA.sk – Čepček navrhne zákaz predaja alkoholických nápojov na čerpacích staniciach a v predajných automatoch © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.