8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Bratislava schválila rozpočet vo výške viac ako 607 miliónov eur, Vallo však pristúpi k zvýšeniu poplatkov

  23.3.2023 (SITA.sk) –
  aktualizované 23. marca, 11:47 

  Bratislava bude v tomto roku hospodáriť s viac ako 607 miliónmi eur. Mestskí poslanci o tom rozhodli na štvrtkovom zastupiteľstve a schválili rozpočet mesta na rok 2023. Príjmy bežného rozpočtu predstavujú viac ako 460 miliónov eur a výdavky viac ako 456 miliónov eur.

  Príjmy kapitálového rozpočtu poslanci schválili v sume viac ako 82 miliónov eur a výdavky viac ako 142 miliónov eur. Príjmové finančné operácie predstavujú viac ako 64 miliónov eur, výdavkové finančné operácie viac ako sedem miliónov eur.

  Kvalita života v Bratislave

  Primátor Matúš Vallo poznamenal, že je ťažké zlepšovať kvalitu života v Bratislave, keď vláda svoje hlavné mesto systematicky oberá o zdroje.

  „Legislatívna smršť z minulého roka obrala Bratislavu o 55 miliónov eur a dopady rozhodnutí vlády sa zákonite museli odraziť aj v navrhnutom mestskom rozpočte,“ uviedol primátor na sociálnej sieti.

  Podľa neho sú tri spôsoby, ktorými sa hlavné mesto môže vysporiadať s negatívnymi dopadmi, a to šetrením na vlastnej prevádzke, obmedzením projektov a služieb, či navýšením iných svojich príjmov a zvýšením cien poplatkov.

  Zruší desiatky pracovných pozícií

  Čo sa týka šetrenia, magistrát podľa Valla zruší desiatky pracovných pozícií, čím už v tomto roku ušetrí 1,5 mil. eur a v nasledujúcom roku ďalšie 3 mil. eur.

  O 15 percent sme znížili spotrebu energií v našich budovách a prevádzkach, zastavili sme obnovu vozového parku magistrátu a znižujeme plánované výdavky na rekonštrukciu mestských budov,“ poznamenal primátor.

  Oprava a modernizácia ciest

  Ako dodal, v rámci šetrenia má mesto tento rok na opravu a modernizáciu ciest a chodníkov o 5 mil. eur menej a menej pôjde aj na údržbu mostov.

  Musíme pozastaviť výsadbu cibuľovín a kvitnúcich lúk, výsadba v rámci 10 000 stromov bude realizovaná len z externých zdrojov,“ skonštatoval Vallo s tým, že zrevitalizujú tiež menej verejných priestorov a spomalia realizáciu Živého námestia. Obnovu športovísk a budov umeleckých škôl museli zredukovať na minimum a 2,5 mil. eur musia škrtnúť z rozvoja sociálnych služieb.

  S výnimkou oblastí, ako sú parkovacia politika alebo komunálny podnik, ktoré sú nové a rozširujú sa, v ostatných bežných aktivitách mesta pôjde o redukciu výkonov v priemere o 6 percent,“ dodal.

  Mesto pristúpi k zvýšeniu poplatkov

  Ani tieto úspory však podľa primátora nestačia na pokrytie celého výpadku príjmov. Preto mesto pristúpi k zvýšeniu poplatkov, ktoré sa podľa Valla nemenili niekoľko rokov.

  Daň z ubytovania, čiže poplatok, ktorý platia najmä návštevníci mesta, narastie o 64 percent, čím získame 2,3 mil. eur do mestského rozpočtu,“ vysvetlil Vallo s tým, že v priemere o 25 percent stúpnu úhrady v zariadeniach pre seniorov, školné v základných umeleckých školách, poplatky Marianum a vstupné na športoviská a mestské kultúrne inštitúcie. Celkovo tak mesto získa 3,7 mil. eur na prevádzku služieb a infraštruktúru.

  Primátor zároveň dodal, že v závislosti od toho, ako sa budú napĺňať prognózy a situácia s infláciou a cenami energií, a tiež v závislosti od prístupu vlády k hlavnému mestu, môžu čakať obyvateľov aj ďalšie nepopulárne rozhodnutia o cenách cestovného v mestskej hromadnej doprave, za odvoz odpadov, a do nasledujúcich rokov sa to bude týkať aj dani z nehnuteľnosti.

  Viac k témam: Finančné operácie, Mestskí poslanci, Primátor Bratislavy, Rozpočet Bratislavy
  Zdroj: SITA.sk – Bratislava schválila rozpočet vo výške viac ako 607 miliónov eur, Vallo však pristúpi k zvýšeniu poplatkov © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.