8.9 C
New York
streda, 19 júna, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Banská Štiavnica dostala od envirorezortu prvú pomoc po požiari, Budaj sľúbil aj celý balíček opatrení (video+foto)

  20.3.2023 (SITA.sk) – Základná umelecká škola (ZUŠ) v Banskej Štiavnici, ktorej budova bola postihnutá víkendovým požiarom v centre mesta, sa presťahuje do priestorov bývalého generálneho riaditeľstva Slovenského vodohospodárskeho podniku.

  Na tlačovej konferencii v Banskej Štiavnici to uviedol poverený minister Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) Ján Budaj s tým, že ide o prvú pomoc, ktorú štát poskytuje.

  S budovou mali iné plány

  Ide o budovu, ktorá je podľa primátorky Nadeždy Babiakovej pre účely školy vyhovujúca. Budova bola vyprázdnená pri reštrukturalizácii SVP.

  Zobraziť fotogalériu k článku:
  Požiar v centre Banskej Štiavnice (fotografie)

  „Mali sme s ňou plány, zaradiť ju do správy banského múzea, ktoré by tam mohlo prezentovať napríklad vzácne Mikovíniho mapy, ktoré málokto videl a málokto si uvedomuje, že ide o naozaj svetové dedičstvo UNESCO. V každom prípade v tejto chvíli potrebuje Banská Štiavnica, aby sa deti, ktoré chodili do umeleckej školy a mobiliár mali kde uchýliť,“ povedal k odovzdanej budove poverený minister a dodal, že verí, že to nebude dlho trvať a pôvodná budova školy bude zrekonštruovaná.

  V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

  Balíček opatrení pre mesto

  Budaj je podľa jeho slov presvedčený, že do rokovania vlády, ktoré avizoval poverený predseda vlády Eduard Heger (Demokrati) zrealizovať priamo v Banskej Štiavnici, „pripravíme celý balíček opatrení“. Dodal tiež, že sa pri záchranných prácach podarilo uchrániť všetky hodnoty a zbierkové predmety.

  Najdôležitejšie je podľa neho to, že nikto neprišiel o život. Podstatné je podľa Budaja tiež to, že pôvodca požiaru je poistený a „budeme si požadovať plnenie od pôvodcu požiaru“.

  https://cdnv.sita.sk/sites/34/2023/03/poziar-banska-stiavnica-heger-mikulasek.mp4

  Ozvali sa aj z Prahy

  Primátorka mesta poďakovala ministerstvu s tým, že mesto urobí všetko pre to, aby sa budova zrekonštruovala.

  „Robia sa všetky opatrenia na to, aby všetky tieto škodlivé následky ničivého požiaru sme v čo najkratšej dobe odstránili,“ dodala Babiaková s tým, že v pondelok prešli všetky poškodené objekty.

  Hneď ráno sme nahlásili udalostnú škodu s tým, že celý ten postup bude koordinovaný v jednotlivých budovách,“ uviedla a doplnila, že do pondelka budúceho týždňa zosumarizujú potrebné náklady pre jednotlivé budovy pre jednotlivé ministerstvá, mesto aj súkromné osoby.

  Primátorku podľa jej slov kontaktovalo mnoho osôb aj z iných štátov, ktorí sú ochotní pomôcť, aby sa námestie dostalo do pôvodného stavu. Kontaktovali ju aj z magistrátu hlavného mesta Českej republiky Prahy. „Dnes poobede zasadajú v Prahe s návrhom, aby išli finančné prostriedky z Prahy na pomoc do Banskej Štiavnice,“ konkretizovala Babiaková.

  Poškodených je viacero budov

  Rozsiahly požiar v historickom centre Banskej Štiavnice zaradenom do dedičstva UNESCO vypukol v sobotu 18. marca 2023 ráno v objekte Banky lásky a pre veterné počasie sa rozšíril aj na okolité budovy. Na hasenie povolali všetky zložky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) – krajské, okresné, z okolitých miest a obcí, zložky policajného zboru, armády a záchrannej služby. Zhoreli strechy a škody väčšieho rozsahu boli spôsobené na objektoch Banka lásky, Reštaurácia Black M, Eleuzína, Základná umelecká škola (ZUŠ), Bergerricht a „Ružový dom“.

  https://cdnv.sita.sk/sites/34/2023/03/poziar-v-banskej-stiavnici.mp4

  Zbierkový fond z Galérie J. Kollára v záujme ochrany premiestnili do objektu Starého zámku prostredníctvom pracovníkov Slovenského banského múzea a dobrovoľníkov. Požiar zlikvidovali až v nedeľu 20. marca v ranných hodinách.

  Podľa statika nebude nutné žiadnu z budov sanovať. Polícia začala v súvislosti s požiarom trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. Na miesto prišiel cez víkend aj poverený premiér Eduard Heger, ktorý prisľúbil finančné prostriedky na riešenie vzniknutej situácie a odstránenie havarijného stavu objektov. Zároveň avizoval výjazdové rokovanie vlády v Banskej Štiavnici.

  Viac k témam: Požiar v Banskej Štiavnici
  Zdroj: SITA.sk – Banská Štiavnica dostala od envirorezortu prvú pomoc po požiari, Budaj sľúbil aj celý balíček opatrení (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.