8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Dôchodcovia žijúci mimo krajín EÚ musia zaslať potvrdenie o žití, je to podmienka na vyplatenie dôchodku

  5.4.2023 (SITA.sk) – Dôchodcovia s bydliskom v štátoch, ktoré nepatria k štátom Európskej únie, nežijú ani vo Švajčiarsku alebo v Spojenom kráľovstve, majú do 15. apríla tohto roka povinnosť doručiť Sociálnej poisťovni potvrdenie o žití.

  Preukázanie žitia

  Preukázanie žitia je podmienkou na vyplatenie dôchodku do štátov mimo Európskej únie. Tam ho Sociálna poisťovňa dôchodcom zasiela spätne na štvrťročnej báze po predchádzajúcom doručení potvrdenia o žití. V tlačovej správe na to upozornil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

  Dôchodcovia z krajín mimo EÚ

  Dôchodcovia v štátoch, ktoré sa riadia koordinačnými nariadeniami Európskej únie, okrem Českej republiky, zasielajú potvrdenia o žití len raz ročne v januári. Tlačivo k potvrdeniu o žití, ktoré majú do 15. apríla Sociálnej poisťovni doručiť dôchodcovia z krajín mimo EÚ, musí byť riadne vyplnené a vlastnoručne podpísané.

  Podpis pritom nesmie byť starší ako jeden mesiac pred jeho zaslaním Sociálnej poisťovni a súčasne musí byť úradne overený, napríklad notárom alebo zamestnancom príslušnej inštitúcie sociálneho zabezpečenia v danom štáte.

  Tlačivá k potvrdeniu o žití zaslala Sociálna poisťovňa týmto dôchodcom ešte v januári. V rôznych jazykoch sú k dispozícii na webovej stránke Sociálnej poisťovne.

  Viac k témam: Dôchodcovia, Dôchodky, Potvrdenie o žití
  Zdroj: SITA.sk – Dôchodcovia žijúci mimo krajín EÚ musia zaslať potvrdenie o žití, je to podmienka na vyplatenie dôchodku © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.